„Zrkadlo predo mnou mi ukazuje nejakú dievčinu. Je nízka, hnedé vlasy na veľkej hlave má zopnuté do chvosta. Neusmieva sa, modré oči má akési smutné, ba priam až vystrašené, a okrúhle líčka povädnuté."
Takto sa začína príbeh dievčaťa, ktoré prechádza strastiplnou cestou s názvom Poruchy príjmu potravy (PPP). Tieto poruchy sú skrytou hrozbou najmä pre mladých ľudí. Dnešný ideál krásy a posolstvá z médií, snaha prispôsobiť sa, či uspieť, môžu viesť k negatívnemu sebahodnoteniu, neprimeranému správaniu a v neposlednom rade i k zdravotným problémom.
Najvyšší výskyt Porúch príjmu potravy je medzi 15. až 19. rokom života.
Dňa 29.05.2019 sa s našimi ôsmakmi so svojím životným príbehom a bojom so zákernou chorobou nazývanou Anorexia a Bulímia podelila Valentína Sedileková. Spolu so svojím tímom, ktorého súčasťou boli psychologička a výživová poradkyňa, oboznámila žiakov so základnými pojmami, typmi PPP, zdravotnými a sociálnymi dôsledkami i rizikami týkajúcimi sa tejto oblasti. Hovorilo sa o mentálnej anorexii, mentálnej bulímii, bigorexii, ortorexii – príčinách ich vzniku, výskytu, o následkoch PPP a princípoch liečby PPP. Máme za to, že čím viac kvalitných a odborných informácii žiakom ako škola poskytneme, tým môžeme predchádzať vznikom takýchto sociálnopatologických javov. Dostatok informácii, vedomostí a skúseností sú totiž prvým krokom k primárnej prevencii.
Touto cestou chceme pani Sedilekovej a jej tímu vyjadriť poďakovanie za pútavé rozprávanie a odborné rady.
Mgr. Jana Bendžalová, sociálna pedagogička