Žiaci sa často pýtajú na rady, ako sa ľahšie učiť. Čakajú však nejakú neomylnú a zaručenú radu typu: Dajte si knihu pod vankúš a ráno to bude všetko v hlave. Málokto si však pripustí, že aj naučiť sa správne učiť si vyžaduje dlhodobé úsilie. V našej škole sme z tohto dôvodu v dňoch 23. a 24. októbra pre žiakov piateho ročníka zorganizovali besedu s príznačným názvom „Ako sa správne učiť“.
Sociálna pedagogička z CPPPaP v Levoči Mgr. Silvia Džuganová žiakom ponúkla základné informácie, rady a odporúčania, ktoré súvisia s učením. Besedu začala od toho najjednoduchšieho, čo je pri učení dôležité: dostatok kyslíka, teplota, voda, výživa, odpočinok, priestor, svetlo, miesto a motivácia.
Pomocou rôznych aktivít si žiaci mali možnosť vyskúšať to , ako sa učením trénuje pamäť, či ako funguje.
Ľudia sa totiž veľmi radi vyhovárajú na to, že nemajú dobrú pamäť. Mali by si však uvedomiť, že zlá pamäť neexistuje. Existuje len pamäť netrénovaná. Výskumy ukázali, že si zvyčajne zapamätáme:
20% z toho, čo sme počuli, 30% z toho, čo sme videli, 50% z toho, čo sme počuli aj videli a 90% z toho, čo sme sami predviedli (učili iných).
Teší nás, že ako škola môžeme našim žiakom ponúknuť hravou a poučnou formou informácie, ktoré im umožnia dosahovať lepšie výsledky.
Mgr. Jana Bendžalová, sociálna pedagogička